Špirko rozhodol hetrikom o víťazstve Zvolena

Ani po siedmykrát sa nám nepodarilo uspieť na ľade veľkého rivala.

Očakávané prvé derby sezóny pritiahlo do hľadiska niečo viac ako dve a pol tisícovú návštevu. Spokojnejší však rozhodne odchádzali domov priaznivci domáceho tímu.

Od úvodu zvolenčania vybehli útočne naladení, s cieľom nič neponechať na náhodu a čo najskôr streliť úvodný gól. Aj dnešný zápas bol zápasom vylúčení a presilových hier, ktoré výraznou mierou rozhodli o osude stretnutia. Celkovo sme ich dnes videli až 14, z toho osem na našej strane!

Prvej sme čelili už v tretej minúte zápasu a Zvolen si v nej vypracoval množstvo dobrých príležitostí na otvorenie skóre. Dočkali sa až v siedmej minúte, kedy šťastný teč Milana Kytnára, po nahodenom puku Michala Chovana, skončil za chrbtom Romana Petríka. Z druhého gólu sa rytieri mohli tešiť už v ďalšej presilovke, kedy na trestnú lavicu putoval Michal Murček, aby odpykal trest za Romana Petríka, ktorého počínanie vyhodnotili rozhodcovia podľa nových pravidiel ako zdržiavanie hry. Zvolenský kanonier Petr Obdržálek sa ocitol osamotený pred bránou a zblízka rozjasal domácich fanúšikov. V tejto chvíli, ale tréner Turek využil „coaches challenge“, čo je novinka v aktuálnom ročníku Tipsport ligy a reklamoval situáciu, ktorá predchádzala gólu Petra Obdržálka. Rozhodca po konzultácii s videorozhodcom dal nášmu kormidelníkovi zapravdu a gól neuznal. Radosť z neuznaného gólu nám ale dlho netrvala, pretože o pár sekúnd neskôr skóroval do úplne odkrytej brány Lukáš Handlovský a bolo 2:0.

Úvod druhej tretiny bol poznačený početnými vylúčeniami, čo nám prinieslo možnosť vrátiť sa do zápasu pri presilovej hre 5 na 3, ktorú sme však nevyužili a nepodarilo sa nám skórovať ani po obrovskej šanci, v ktorej sa ocitol pred prázdnou bránou Rastislav Gašpar. Ďalšiu obrovskú príležitosť mal Mikhail Kuklev, ktorý sa od modrej čiary rútil v samostatnom nájazde na brankára Skapskiho, ale ponúknutú príležitosť nevyužil. V druhej tretine nám zvolenčania darovali až päť presilových hier, čo mohlo výrazne ovplyvniť priebeh zápasu, ale naopak vyťažili z toho domáci, keď po odrazenej strele v našej presilovej hre, sa puk dostal k Rastislavovi Špirkovi a samostatný nájazd tento najskúsenejší zvolenský útočník rutinérsky premenil a zvýšil na hrozivých 3:0.

Tretiu tretinu sme opäť začínali oslabení po faule Ladislava Ščurka v závere druhej tretiny. Toto oslabenie sme „prežili“, ale v 46. minúte sme čelili ďalšej presilovke, keď sa Mikhail Kuklev dopustil faulu v zdanlivo neškodnej situácii na polovici súpera a za držanie putoval na trestnú lavicu. V presilovej hre využil ponúknutú príležitosť obranca Adam Drgoň a zvýšil na 4:0. Keď sa zdalo, že je o zápase rozhodnuté, prihlásil sa o slovo, náš zatiaľ najúspešnejší strelec, Rasťo Gašpar, ktorý zúžitkoval prihrávky Puliša a Ščurka a tak, ako aj v predchádzajúcich stretnutiach, si nakorčuľoval do pásma a švihom prekonal výborne chytajúceho Skapskiho. Radosť z gólu a nádej na návrat do zápasu nám netrvala dlho. V závere stretnutia prišli hviezdne momenty Rastislava Špirka, ktorý gólmi v 50. a 57. minúte nielen pochoval akékoľvek naše snahy o zmenu skóre, ale uzavrel aj svoj gólový hetrik.

Zápas sa odohrával vo vypätej a búrlivej atmosfére, tak ako sme v derby stretnutiach zvyknutí. Ďakujeme fanúšikom, ktorí prišli a s podporou fanúšikov z Banskej Bystrice neúnavne hnali našich hokejistov dopredu. Máme za sebou náročný trojzápas, v ktorom sme čelili Košiciam a Zvolenu, tímom s najvyššími ambíciami, ale najbližšie stretnutie nás čaká už v Piatok, kedy privítame na domácom ľade Liptovský Mikuláš. Bude to opäť náročný duel, pretože liptáci sa aktuálne prezentujú dobrými výsledkami, za čo im patrí 3. priečka ligovej tabuľky. Ostávajú nám teda dva dni na regeneráciu, analýzu nedostatkov, ktoré ukázali odohraté zápasy a doladenie detailov, ktoré rozhodnú o našich úspechoch a dôležitých bodoch do ligovej tabuľky.

Andrej Podkonický, HKM Zvolen: „Pre Detvu krutý výsledok, my sme prvú tretinu odohrali veľmi dobre, v druhej sme dostali Detvu do hry vylúčeniami, čo by sa nám nemalo stávať. Podržal nás brankár Skapski, súper netrafil zo dvakrát prázdnu bránku. V tretej sme pridali ďalšie góly a chalani si zaslúžia poďakovanie a pochvalu.“

Josef Turek, HC 07 Detva: „Pomer striel 28:27 pre domácich naznačoval, že to bolo vyrovnané. Rozhodli presilové hry, v nich boli domáci lepší, aj v premieňaní šancí. Vydržali sme korčuľovať, aj šance si vytvárali, no nepremieňali sme ich, a to rozhodlo.“

HKM Zvolen – HC 07 Detva 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)

Góly: 7. Kytnár (Michal Chovan, Obdržálek), 14. Handlovský (Vandas, Vandane), 31. Špirko (Ulrych), 47. Drgoň (Michal Chovan, P. Zuzin), 50. Špirko (Vandas, Handlovský), 57. Špirko (Handlovský) – 48. R. Gašpar (Puliš, Ščurko)
Vylúčení: 6:8 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška, P. Stano – J. Tvrdoň, Výleta